Lotniska w Krakowie
Największym Krakowskim lotniskiem jest Port lotniczy Kraków-Balice. Od 4 września 2007 roku obowiązuje nazwa Kraków Airport im. Jana Pawła II. W skali całego kraju jest to drugie najbardziej ruchliwe lotnisko. W 2007 roku obsłużyło ponad 3 mln pasażerów. Istnieje tam jedna 2550-metrowa droga startowa. Lotnisko jest zlokalizowane w Balicach, 11 kilometrów na zachód od centrum miasta. Jest współużytkowane jako wojskowa baza lotnicza.
Kraków Airport oferuje połączenia z ok. 60 miastami na świecie. Posiada dwa terminale: T1 międzynarodowy oraz T2 krajowy. Jest to pierwsze lotnisko w Polsce, które uruchomiło połączenie kolejowe z centrum miasta. Połączenie to obsługują obecnie szynobusy „Balice Ekspres”. W przeszłości negowano przydatność tego połączenia ze względu na sporą odległość między stacją końcową a terminalem lotniska (kilkaset metrów). Obecnie sytacja znacznie się poprawiła dzięki darmowemu autobusowi, który kursuje wahadłowo pomiędzy nimi. Docelowo planuje się przedłużenie linii.
Zacznie mniejsze lotnisko znajduje się na granicy administracyjnej Krakowa w Pobiedniku Wielkim. Chodzi o lotnisko Kraków-Pobiednik Wielki. Posiada ono trawiaste pole wzlotów i ma charakter sportowy. Zarządzane jest przez Aeroklub Krakowski. W ramach niego funkcjonują sekcje samolotowa, spadochronowa, balonowa, szybowcowa oraz modelarska.
Lądowisko Rakowice-Czyżyny powstało na byłym lotnisku Kraków-Rakowice-Czyżyny przy Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. To pierwsze lotnisko w Krakowie i jedno z najstarszych lotnisk wojskowych świata. Funkcjonowało w latach 1912-1960. Później je rozformowano i częściowo zabudowano osiedlem i ulicami. Ponownie uruchomiono je latem 2003 roku na potrzeby pikniku lotniczego przez Muzeum Lotnictwa Polskiego.